octy porady

Ocet – jak zrobić go w domu ?

Ocet jest częścią składową wielu przepisów. Można go wykorzystać do produkcji musztardy, sosów, chatneyów. Można zrobić zalewę piklującą do marynowania warzyw. Pomysłów jest wiele i kombinacji na octy smakowe też sporo. Jest to dobry sposób na życie w zgodzie #nowaste. Skórki po jabłkach, gniazda nasienne, łodygi z ziół wszystko nadaje się do wstawienia nowego octu.

Produkcja octu w domowych warunkach nie jest w cale aż taka skomplikowana. Potrzebujemy jedynie przegotowanej wody, dobrej jakości owoców, cukru i czasu. Jak spełnimy wszystkie te warunki możemy zacząć zabawę z produkcją własnego octu. Jakie są owoce dobrej jakości ? najlepiej te prosto od rolnika, jak mamy pewność że nie mają one pełno chemii w sobie. Takie środki chemiczne które są najczęściej na skórach jabłek w sklepie, zabijają drożdże. A ich najwięcej jest właśnie na skórkach owoców. Zabawa w fermentację daje dużo radości i frajdy. Widać krok po kroku kolejne etapy, od tej burzliwej gdzie widoczne są pęcherzyki powietrza i cukier zaczyna pracować z drożdżami. Po fermentację spokojną w której powoli zaczyna tworzyć się matka owocowa w postaci białego, lekko mętnego, kożucha na wierzchu płynu.

PRZEPIS NA OCET DOMOWY:
zorganizuj:
– duży słoik
– gazę
– gumkę recepturkę

składniki:
– cukier
– dobrej jakości owoce
– woda przegotowana

Jeśli mamy owoce prosto z działki albo z dobrego źródła i jesteśmy pewni że nie zawierają mnóstwo nawozów i sztucznych ulepszaczy, wtedy taki owoc nie trzeba dokładnie myć. Dlatego że w skórkach owoców jest dużo aktywnych dzikich drożdży które przyspieszą proces fermentacji, tak jak wspomniałem wcześniej.


W przypadku śliwek węgierek, pozbywamy się pestek. Na litr wody, dodaj 4 czubate łyżki cukru, wrzuć owoce na 2/3 objętości słoika. Pamiętaj zostawić 1/4 miejsca w słoiku tak aby fermentacja przebiegała właściwie. W innym przypadku podczas pracy drożdży, cały wkład może wylać się ze słoika. To tak jak się otworzy butelkę z napojem gazowym po wstrząśnięciu.

Fermentacja powinna przebiegać w temp. od 15C do 35C (powyżej zabijemy drożdże, poniżej nie zaczną pracować, będą nieaktywne), Ważne aby słoik trzymać daleko od promieni słonecznych. Ocet fermentuje od 2 do 4 tyg. Po tym czasie należy dodatkowo przykryć szczelnie wieczko. Aby kwas octowy w kontakcie z tlenem nie zamienił się w wodę smakową.

Bardzo ważne jest mieszanie zastawu, zwłaszcza podczas początkowego procesu fermentacji, czyli przez około tygodni, raz dziennie. Dlaczego to takie ważne ? Napowietrzamy zaczyn, drożdże pracują, nie wytwarza się pleśń która może zepsuć nasz ocet.

Jeśli mamy małe, szklane butelki z nakrętką możemy po 4 tygodniach przelać ocet i szczelnie zamknąć. Dla podwójnego bezpieczeństwa spasteryzować ale nie więcej niż w 71C, jeśli przekroczymy ocet wyparuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: