ciekawostki

Masato – przeżuj i wypij

Czy kiedykolwiek słyszałaś/eś o Masato ? to fermentowany napój o niskiej zawartości alkoholu, wywodzący się z Amazonii. Proces fermentacji podobny jest jak przy produkcji wina, czyli potrzebne są aktywne drożdże. Brzmi jak nic specjalnego, jednak proces produkcji i jak zaczyna się fermentacja może wprawić was w osłupienie.

Indianie Amazonii wytwarzają masato od dawna, jest produkowane z korzenia manioku. Jest to warzywo o mączastej strukturze. Jadanie na surowo jest zabronione, gdyż surowy maniok posiada cyjanowodór, który jest trujący. Dlatego trzeba podać go obróbce termicznej, bądź fermentacji.

Przy produkcji Masato, korzeń manioku krojony jest na mniejsze kawałki a później gotowany do uzyskania miękkiej mazi. Taka papka jest przeżuwana a następnie wypluwana do misek. W takim procesie głównie uczestniczą całe rodziny. Ślina i enzymy w niej zawarte zaczynają proces fermentacji.

Korzeń manioku na surowo jest trujący, wszystko przez zawarty w nim cyjanowodór. Poprzez gotowanie lub fermentacje pozbędziemy się trucizny i będzie gotowy do spożycia. Korzeń manioku to egotyczne warzywo, ale coraz częściej można spotkać je w Polsce, w sklepach lub targowiskach. Dlatego warto to wiedzieć i uważać.

Przeżuty maniok, przegotowywany jest z wodą a następnie przelewany do naczyń. Takie naczynia zasypywane są do połowy ziemią i przykrywane są liśćmi. Tak przebiega fermentacja która trwa do 3 dni. Masato używane jest podczas rytuałów religijnych oraz jako lekko alkoholowy napój orzeźwiający dla całej rodziny.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: