porady

Suszenie ziół

Suszenie to jedna z metod konserwacji żywności, które możemy podzielić na naturalne i sztuczne. W taki sposób możemy ususzyć zioła, kwiaty, łodygi do kiszonek oraz dzikie zioła, które dostępne są w danym okresie rozkwitu, jak np. czosnek niedźwiedzi. W sieci możecie znaleźć szereg artykułów odnośnie suszenia, ja skrócę wam do najważniejszych punktów.

W słowach wstępu, zioła suszyć najlepiej zaraz po zerwaniu, gdyż wtedy posiadają najwięcej aromatu. Bezpośrednie słonce nie będzie dla nich najlepszych rozwiązaniem, najlepiej unikajmy światła podczas suszenia jak i po suszeniu. Przez nasłonecznienie – ulatniają się bowiem olejki eteryczne, a mocne słońce pozbawia ziół koloru. Jeśli zrywacie zioła to tylko z bezpiecznych, nieskażonych źródeł, najlepiej z dala od miejsca zamieszkania. Ziół nie należy kroić przed suszeniem, dopiero po można je skruszyć. Dzięki temu – zachowają aromaty i olejki eteryczne. Wróćmy teraz do metod suszenia. Jak wspominałem, odróżniamy dwie metody: naturalne i sztuczne.

SUSZENIE NATURALNE:
Metoda ta dobra jest tylko wtedy, jeśli mamy możliwość suszenia na zewnątrz, bez dużego dostępu światła. Jest to również najlepsza i najtańsza metoda na suszenie ziół. Jedyny minus to czas który musimy przeznaczyć na ich suszenie.

– miejsce do suszenia powinno być przewiewne, suche, bez wilgoci
– zioła powinny suszyć się około 2 tyg.
– jeśli mamy gdzie zawiesić zioła, możemy je związać w pęk i tak przywiesić do suszenia
– jeśli suszymy drobne liście, kwiaty bądź łodygę, należy przygotować gazę i kratkę. Ułóż zioła na kratce – w większych odstępach. Ułożone zbyt blisko siebie, mogą spleśnieć. Następnie zakryj wszystko gazą. Pamiętaj, że kratka musi być nad ziemią tak aby był dostęp powietrza

SUSZENIE SZTUCZNE:
Jeśli nie masz dostępu i możliwości do suszenia na zewnątrz, możesz suszyć zioła w domu wykorzystując domowy piekarnik bądź suszarkę do warzyw. Ta metoda jest jednak zdecydowanie droższa i należy uważać, aby ziół nie upiec.

w piecu:
– suszymy na kratce z papierem do pieczenia
– zioła suszymy w temp. 30 – 35 C z termoobiegiem, z lekko uchylonymi drzwiami
– czas jest uzależniony od tego co suszymy, więc musimy mieć kontrolę nad procesem suszenia

w suszarce:
– jeśli wcześniej w suszarce suszone były np. grzyby, miej pewność że aromat się ulotnił. W innym przypadku twoje zioła będą miały aromat grzybowy
– tak samo jak we wcześniejszych przykładach, susz zioła tak aby nie było ich dużo w jednym miejscu
– ustaw temp. na 30 C i kontroluj stopień wysuszenia

JAK SUSZYĆ ZIOŁA (liście, kwiaty,nasiona)

LIŚCIE – najlepiej suszyć na przewiewnych kratach z dostępem do dużej ilości powietrza. Drugim sposobem jest związanie ich w pęki i suszenie na sznurkach. Gdy zioła są wysuszone, powinny kruszyć się nam w rękach.

KWIATY – suszymy je podobnie jak liście. Najlepiej zebrać je wraz z łodygami i suszyć na sznurku. Kwiaty które mają duże płatki możemy ususzyć na kratce (tak jak liście we wcześniejszym przykładzie).
Dobrze wysuszone powinny zachować kolor.

NASIONA – w przypadku nasion postępujemy podobnie jak przy kwiatach. Wieszamy je za łodygi. Warto podstawić pojemnik, do którego nasiona podczas suszenia będą mogły spadać. Tak jak to bywa w przypadku kopru. W przypadku nasion nasturcji możemy suszyć na kratce z gazą.

JAK PRZECHOWYWAĆ SUSZONE ZIOŁA ?
Ważne aby przetrzymywać je w ciemnym, suchym miejscu. Wtedy mamy pewność że olejki eteryczne i substancje czynne się nie ulotnią. Najlepiej trzymać je w słoikach i podpisać, kiedy zostały ususzone. Data przydatności to istotna sprawa gdyż po upływie roku są one nie zdatne do spożycia. Najlepsze będą słoiki z ciemnego szkła, które nie przepuszczają światła, co zapewni dodatkową ochronę.

suszony czosnek w słoiku


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: