ciekawostki

Czosnek niedźwiedzi. Czy można zbierać go w Polsce ?

Pamiętam swój pierwszy znaleziony czosnek niedźwiedzi. Nie było go za wiele, mała roślinka gdzieś na skraju łąki. Cieszyłem się jak małe dziecko. Dużo go używałem ale nigdy go nie znalazłem, dziko rosnącego. Gdy badałem tereny na południe od Kopenhagi, znalazłem nieopodal wody, zaciemniony las gdzie czosnku niedźwiedziego było od groma. Wtedy byłem w siódmym niebie, liści zebrałem tyle ile potrzebowałem resztę zostawiłem, to były moje pierwsze przygody z czosnkiem. Wiedziałem że w Danii mogę zbierać go bez obaw. Tylko jak wygląda to w naszym kraju ?

Jak sytuacja wygląda w Polsce ?
Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (rozporządzenie), czosnek niedźwiedzi / Allium ursinum podlega ochronie częściowej, która pozwala na częściowe pozyskiwane.

wycinek z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r.

Co oznacza ochrona częściowa i jak ma się to do zbierania czosnku niedźwiedziego ?
Ochrona częściowa to jeden ze statusów w ochronie gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt. Status ten pozwala na redukcję liczebności populacji, osobników lub części w określonych przypadkach. Natomiast bezprawne jest pozyskiwanie i przetrzymywanie roślin bądź zwierząt bez zezwolenia.

Czyli co to oznacza ?
W praktyce jeśli chcemy zebrać dziko rosnący czosnek niedźwiedzi, musimy zostawić nie mniej niż 75% populacji z danego terenu, nie uszkadzając przy tym korzeni, najlepiej po listku z każdej rośliny. Tylko z terenów gdzie występuję, duża ilość. Na zbiór możemy sobie pozwolić na terenach województw; śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Warto przed zbiorem zawiadomić stacjonującego nadleśnictwo, aby uniknąć problemów i kar finansowych.

Więcej informacji o czosnku niedźwiedzim ? zapraszam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: