blog

Jarząb pospolity. Jadalny czy trujący ? Zobacz jak wykorzystać jego potencjał.

Już na początku jesieni, mienią się na drzewach i kuszą swoimi owocami. Jednak gdy spróbujemy zawodzą goryczkowatym smakiem a posmak po nich pozostaje na długo w ustach. Jarząb pospolity / Sorbus aucuparia czyli nasza pospolita jarzębina, o niej mowa, której mit „trującej” postaram się odczarować.

Owoce jarzębiny są za trujące jadane na surowo, zawierają kwas parasorobowy, który w większych ilościach może nam zaszkodzić. Zdarzały się przypadki zaburzeń pokarmowych. Możemy jednak uniknąć przykrych niespodzianek gdy owoce zamrozimy lub wysuszymy, wtedy kwas zmienia się na sorobowy, który szkodliwy dla zdrowia nie jest. Tak również się dzieje po pierwszych solidnych przymrozkach, dlatego więc powinno zbierać się jarzębinę – zimą.

Dla przykładu możecie spróbować pierwszą jarzębinę we wrześniu, będzie ona bardzo jędrna i mocno gorzka w smaku. Natomiast na początku grudnia gdy nastaną nas pierwsze mroźne dni, poziom kwasu spadnie a jarzębina, lekko ususzona i przemrożona będzie miała przyjemniejszy smak.

Surowe owoce jarzębiny zawierają kwas parasorbowy, który jest dla nas szkodliwy. Po przemrożeniu bądź pierwszych przymrozkach kwas parasorbowy zmienia się w sorbowy, który nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Smaczniejsze gatunki jarzębu znikają wcześniej z drzew ( Jarząb Mączny, Jarząb Szwedzki). Pierwszy powód to mniejsza odporność, owoce szybciej gniją, gdyż mniejsza ilość  kwasu parasorbowego  powoduje mniejszą trwałość, jarzębina szybciej przekwita i gnije. Drugi powód to oczywiście ptaki które uwielbiają owoce jarzębu. Spieszcie się bo chętnych na owoce jest wiele.

Jeśli masz już swoje owoce jarzębu, umyj je pod zimną wodą, osusz.  Wrzuć  do zamrażalki na dwa dni, tak aby pozbyć się całkowicie gorzkiego posmaku. Pozbędziemy się  goryczki ale nie zlikwidujemy jej do końca. Możesz jeszcze dodać jabłek, gruszek aby zmniejszyć posmak goryczki.

Co zrobić dalej z jarzębiną ? Opcji jest wiele, najpopularniejszy jest dżem, można zrobić sok, galaretkę czy nalewkę na zimne wieczory. Jeśli robimy chałkę czy chleb zamiast żurawiny możemy dodać jarzębinę. Odpowiedni dodatek do serów, deserów które potrzebują kontrastu w smaku.  Jarzębina ma bardzo dużo witamin, działa jak probiotyk. Bogaty w kwasy organiczne, witaminę C oraz o ironio jest dobry na układ pokarmowy , działa przeciwzapalnie.

Dżem z jarzębiny pospolitej:
jarzębina zamrożona – 1 kg
cukier – 0,5 kg
pomarańcz – 1 szt
jabłka – 0,5 kg

1. Owoce jarzębiny, zblanszuj w gorącej wodzie, odłóż pół szklanki.
2. Do garnka wrzuć jarzębinę , pokrojone jabłka w kostkę, cukier, gotuj na małym ogniu.
3. Gdy jarzębina będzie już szklista, dodaj skórkę z pomarańczy i sok z niej wyciśnięty.
4. Gorący przelej do małych słoików.

1 komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: