napoje

Lilak KOMBUCHA – fermentowana herbata z kwiatami lilaka pospolitego

Za dzieciaka na dworze, gdzieś z tyłu za domem mieliśmy duże drzewko Lilaka pospolitego / Syringa vulgaris. Nigdy bym nie pomyślał że można go wykorzystać inaczej niż jako bukiet kwiatów do domu. Dopiero od niedawna zacząłem wykorzystywać ich potencjał w kuchni, pełne aromatu, o lekko gorzkawym smaku. Roślina surowa jest trująca, więc należy poddać ją fermentacji lub jakiejkolwiek obróbce termicznej. My z kwiatów zrobimy kombuchę, z dodatkiem jagód.

Żeby zrozumieć cały proces powstawania kombuchy, na co trzeba zwracać szczególną uwagę, przekieruje was do artykułu na ten temat – klik. Na samym początku koniecznie oberwijcie kwiatki z łodyg. Zielone łodygi są niejadalne, po za tym bardzo gorzkie. Jeśli nie macie jagód, możecie dodać inne owoce które smakowo, kolorystycznie będą pasować do lilaka. SCOBY znajdziecie w sieci, czasem udaje się znaleźć nawet zestawy ze słoikiem i starem, warto więc poszukać z dobrych źródeł.

W okresie letnim fermentacja trwa do pięciu dni, im dłużej będziecie fermentować tym kombucha będzie kwaśniejsza. Gotową przelejcie przez, drobną gazę, nie przejmujcie się gdy po przecedzeniu dalej będzie pojawiał się grzybek SCOBY. Dopiero po pasteryzacji zlikwidujecie aktywnego grzybka, temperatura zabija drożdże, o ile grzybek wam przeszkadza. Ważna rzecz na koniec, zdrowy grzybek to grzybek na wierzchu gdy pływa na dnie, opada na dno – oznacza to że wasz grzybek nie nadaje się do dalszego użycia.

Lilak – KOMBUCHA
kwiaty lilaku – 50g
jagody – 70g
woda przegotowana – 1l
herbata Ceyjlon – 5g
cukier – 100g
SCOBY + starter

W skrócie:
Na początku zaparz w malej ilości herbatę, przecedź ją i ostudź. Resztę wody zagotuj, dodaj cukier aby się rozpuścił. Do wody wlej przecedzoną herbatę, ostudź. Gdy temperatura będzie niska, możesz dodać grzybek SCOBY. Zakryj ścierką, fermentuj przez około 4-5 dni, do pierwszych widocznych bąbelków gazu.

W drugim etapie fermentacji, musisz dodać swoje kwiatki i owoce. W tym procesie, fermentacja trwa około 2,3 dni. W zależności od temperatury. Musisz więc obserwować i smakować swojej herbaty. Im dłużej tym Kombucha będzie kwaśniejsza. Gotowy napój przelej do butelek, czasami sprawdzaj co się dzieje w butelce bo zbyt duża ilość gazu powoduje eksplozję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: