blog

Lodowe włosy. Jak powstaje to zjawisko ?

Trzeba mieć duże szczęście aby spotkać „Lodowe włosy” w lesie. To ciekawe zjawisko, któremu przypisywano magiczne moce, zostało rozpracowane dosłownie kilka lat temu. Jak się okazuje za wszystko odpowiedzialna jest Łojówka Różowawa.

Pierwsze wzmianki na temat tego zjawiska pojawiają się ponad 100 lat temu. Dokładnie w 1918 roku, niemiecki geofizyk, Alfred Lothar Wegener (znany dzięki teorii wędrówek kontynentów) przypuszczał już wtedy że za tworzenie się kryształków lodu, mogą odpowiedzialne być grzyby rosnące na rozkładającym się drewnie.

Jednak odpowiedź przyszła dopiero kilka lat temu. W 2015 roku szwajcarscy i niemieccy naukowcy zbadali grzyb Exidiopsis effusa czyli Łojówkę różowawą, dowiedzieli to właśnie ona jest kluczem do powstawania tzw. lodowych włosów. Grzyb został znaleziony na każdej próbce z kryształkami lodu o kształcie włosów. Zwalczenie do fungicydem lub gorącą wodą, dało potwierdzenie teorii. Gdyż po tym procesie, włosy nie pojawiały się ponownie.

Łojówka różowawa, spowalnia proces krystalizacji. Wtedy woda zostaje wyparta, tworząc kryształki lodu przypominające lodowe włosy. Bardzo cienkie, nitki. Rosną i tworzą się na obumierających drzewach liściastych, kora przeważnie z nich schodzi, wtedy możemy zaobserwować to zjawisko. Potrzebna jest duża wilgotność i temperatura poniżej zera.

„lodowe włosy”

Na drzewach zdrowych i iglastych lodowe włosy występują pod korą , zasłonięte, nawet jeśli występują nie będziemy w stanie ich zobaczyć. Więc jeśli szukać włosów to tylko na obumarłych drzewach.

Lodowe włosy ze zdjęcia, znalazłem na polance pełnej pogniłych drzew. Szczerze mówiąc szukałem zimowych grzybów (trzęsaki, uszaki, boczniaki) jednak nic nie udało mi się znaleźć. Lekko podłamany, robiąc zdjęcie huby na brzozie, znalazłem pod nogą gałązkę z lodowymi włosami, przepiękne zjawisko.Polecam film, który dokładnie pokazuje proces powstawania całego zjawiska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: