blog

Cześć jestem Lilak ! dla znajomych Bez, Bez lilak. Jak lilak stał się bzem. Fakty i mity.

Jak lilak stał się bzem ? to pytanie jednak zostaje bez odpowiedzi. Prawdopodobnie ktoś nazwał mylnie lilaka, bzem i tak się przyjęło, rozsiało się to na cały kraj i pozostaje do dziś. Znam to z autopsji, pamiętam jak dziś, za rodzinnym domem mieliśmy dwa duże krzewy Lilaku które tworzyły bramę wejściową do ogrodu. Wtedy lilak był dla mnie bzem a bez czarny, białym bzem.

Od tego zacznijmy, lilak to nie bez ! definitywnie. Możecie sobie wyobrazić mój szok, gdy zacząłem zgłębiać temat i szukałem łacińskiej nazwy Lilaka (wtedy dla mnie bzu), właśnie wtedy doznałem olśnienia. To było jak by ktoś przewrócił moje całe życie do góry nogami, serio ! Nawet nie są z tej samej rodziny, lilak to oliwkowate a bez czarny który jest biały – to rodzina piżmaczkowatych.

Drugi mit związany z lilakiem to fakt iż jest rzekomo trujący. Zawsze mi powtarzano:
– zerwać można, ale uważaj bo jest trujące !
Bałem się podczas zbierania kwiatów na bukiety, z tyłu głowy była zawsze obawa że gdzieś przeniknie się trujący sok z drzewa, albo kwiaty podrażnią skórę, serio.

Jednak jak się okazuje, lilak pospolity (Syringa vulgaris) ma szerokie zastosowanie w kuchni. To było moje odkrycie, latem zeszłego roku (2020 rok), specjalnie podaję datę aby podkreślić fakt jak długo nie uwzględniałem go w mojej kuchni. Zobacz co możesz wykorzystać w kuchni:
– pączki liściowe
– pączki kwiatowe
– kwiaty

Lilak w smaku jest goryczkowaty, warto dodać coś słodkiego przy produkcji lemoniad, kombuchy. Zlikwidujemy goryczkę z kwiatów jeśli poddamy je do fermentacji jak przy produkcji ziołowych, naturalnych herbat. Wtedy surowiec upychamy mocno do słoika, zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3/4 dni. Z takich kwiatów możecie zrobić nastaw na kombuche. Napar do bazy octowej, którą możecie wykorzystać do zamarynowania warzyw bądź owoców.

Na koniec wpisz w wyszukiwarkę hasło – Bez Lilak, będziecie w szoku ile postów, stron które zajmują się ogrodnictwem, sadzonkami podpisują błędną nazwą. Więc dzisiaj zapamiętajmy, BEZ to nie LILAK, a LILAK to nie bez ! Jeśli chcesz poczytać więcej – lilak pospolity, bez czarny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: