blog

Dlaczego drzewa w lesie mają pomarańczowy kolor ? Trentepolia / Trentepohlia

Jeszcze jak nie siedziałem w Chwastach, zawsze zastanawiałem się czemu drzewa nabierają takiego koloru od pomarańczowego po jasno zielony, turkusowy. Odpowiadają za to dwa czynniki – glony oraz miedź i matka natura na tym na szczęście nie cierpi.

Trentepolia / Trentepohlia bo to o niej mowa, to rodzaj glonów, do którego należy aż 40 gatunków, należą do gromady zielenic. Tworzą one rozgałęziony żywy organizm (plechę), która obrasta kamienie, drewno, łodygi, owoce, pnie drzew oraz liście. Uwielbiają miejsca zacienione, jednak do rozwoju potrzebują światła, więc występują paradoksalnie w miejscach raczej bogatych w światło słoneczne.

Indie, czerwony deszcz i meteoryt.
Często łączymy to zjawisko z zanieczyszczeniem środowiska, jednak to błędne myślenie. W Indiach w miasteczku Kerali, w 2001 roku, od 25 lipca do 23 września, miało miejsce zjawisko „czerwonego deszczu”. Przypuszczano że czerwoną barwę zawdzięcza w skutek upadku meteorytu. Okazało się jednak że za to zjawisk odpowiedzialne są zarodniki alg z rodzaju trentepolia. Co ciekawe ! w jednej części padał zwykły deszcz a w innym miejscu nieopodal, czerwony, pomarańczowy a czasem nawet czarny. Zarodniki przedostały się do atmosfery przez wiatr. A grzyby znaleziono nie tylko na drzewach i liściach, ale również na lampach w mieście.

Skąd się bierze taki kolor ?
Trentepolia jest zieloną algą, silny pomarańczowo-czerwony kolor który maskuje zieleń chlorofilu, wywołuje pigment karotenoidowy które zarodki alg mają bardzo dużą ilość. Trentepolia to nie jeden organizm, to połączenie (symbioza) pomiędzy algą a grzybem.

Drugi powód
Jest jeszcze jedna odpowiedź na tę zagadkę. Drzewa o mocnym miedzianym zabarwieniu zawdzięczają swój kolor, wysokiemu stężeniu miedzi w glebie. Jednak interesujący jest fakt że miedź w glebie nie przeszkadza porostom na drzewie i tym bardziej nie jest szkodliwy dla natury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: