blog ciekawostki

Judaszowe uszy. Co wspólnego mają uszaki z Judaszem Iskarioty ?

Dzikie zioła, chwasty i leśne mikstury zawsze kojarzyć się będą z czymś mrocznym. Jakbym miał wybrać chwasta, krzew lub drzewo które ma najwięcej mrocznych historii, odpowiedź była by prosta – bez czarny. Od wieków nasycona pogańskimi mocami, pełny historii powiązanych z duchami, śmiercią i złem. Co ciekawe, prócz swojego pogańskiego PR-u może nam zaoferować wiele dobrego i to przez cały rok!

Bez czarny (Sambucus nigra) jest jednym z chwastów z którego możemy cieszyć się przez cały rok. Na wiosnę wyrastają liście które fermentowane nadają się parzenia herbaty. Początek lata to pachnące, piękne kwiaty które mają bardzo szerokie zastosowanie. Koniec lata to czas na kapary z bzu a po nich już owoce, które często lądują do dżemów i win owocowych.

Wydawałoby się że to koniec dobrego ze strony bzu czarnego. Mało kto wie że pod koniec jesieni, gdy temperatury są jeszcze na plusie, na bzie rosną uszaki, miejscowe grzyby moon. Chrupkie i smaczne, można je wysuszyć, zamarynować,wykorzystać do sałatek albo dodać do obiadu.

Uszaki bzowe często występują pod ludową nazwą – Judaszowe uszy lub uszy Judasza. Nazwa ta występuje w większości krajów Europejskich. Wzbudzała kontrowersję i problem natury dyskryminacyjnej, skierowanym bezpośrednio w naród żydowski. Dlaczego ? ponieważ nazwę naukową (Auricularia auricula-judae) tłumaczono również jako uszy żyda albo żydowskie uszy (słowo auricula w łacinie oznacza – ucho, małżowinę uszną, natomiast słowo judae – żyd). W 1888 r. Josepha Schrötera nadał nazwę Auricularia auricula-judae , co wzbudziło kontrowersje, ponieważ nazwa składała się z trzech członów, komplikowało to identyfikację i wymowę. Po wielkiej burzy jednak nazwa została na stałe.

Pytanie jednak skąd wziął się tam Judasz ? stoi za długo wyczekiwana, mroczna historia. Według opowiadań i wierzeń, Judasz Iskariota po zdradzie Jezusa Chrystusa, powiesił się na drzewie bzu czarnego. Uszaki to znak, obecności ducha w danym drzewku, który przypominać ma nam o jego zdradzie i samobójstwie. Czy będziecie wstanie zabrać teraz uszaki do domu ? ja z całego serca polecam. Ale tylko pod jednym warunkiem, że jesteście pewni że to właśnie on rośnie na tym kawałku bzu czarnego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: