CHWASTY ciekawostki

Śledziennica skrętolistna. Dlaczego nie znajdziesz jej w mojej kuchni ?

Śledziennica skrętolistna jest jadalnym chwastem ale tylko w okresie wiosennym, dlatego nie jest częstym gościem w mojej kuchni. Chwasty na mojej stronie staram się starannie selekcjonować. Dlaczego ? postaram się wszystko wyjaśnić właśnie na przykładzie Śledziennicy skrętolistnej (Chrysosplenium alternifolium).

Są dzikie zioła które na wiosnę są zdatne do spożycia. Jeśli bacznie śledzicie @chwastyodkuchni mogliście zauważyć np. ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna) w którym póki nie wyrosną żółte kwiaty, jest jadalny. Z kwiatami pojawia się protoanemonina, toksyczny związek chemiczny. Liście stają się wtedy w smaku piekące i niesmaczne, co najważniejsze – szkodliwe dla zdrowia.

Tak jak w przypadku Ziarnopłonu dostajemy sygnał w postaci żółtych kwiatków, tak przy śledziennicy musimy przypuszczać, czy okres na spożycie się zakończył czy nie. Umowny termin to koniec kwietnia. Jak sami wiecie, tak jak na przykładzie tegorocznej wiosny, rośliny są lekko spóźnione jeśli chodzi o rozkwit. Zbyt duże ryzyko, aby polecić wam ze spokojem w sercu, Śledziennice jako dodatek do waszego obiadu.

Druga sprawa – Wilczomleczem sosnka  (Euphorbia cyparissias) to dzikie zioło które jest bardzo podobne do wspomnianej Śledziennicy. Przy okazji takich porównań, często słyszę
Jak można je pomylić !? przecież się różnią od siebie na pierwszy rzut oka !.

To racja, ale jeśli widzimy obie rośliny na zdjęciach i mamy trochę wiedzy na ten temat. Zawsze w takich sytuacjach nawiązuję do Konwalii majowych (Convallaria majalis) . Jeden Pan zrobił sobie pesto, było pyszne i smaczne, jednak jak się okazało było to jego ostatnie pesto które zjadł w swoim życiu. Myślał że zebrał czosnek niedźwiedzi a były to liście konwalii.

Wilczomlecz, to roślina silnie trująca. Przy spożyciu powoduje zatrucie organizmu jak: krwawa biegunka, ból żołądka, zawroty głowy, zaburza rytm serca. Przy większej dawce możemy stracić przytomność, a po 3 dniach następuje śmierć. Sami widzicie jak niebezpieczne są niektóre zioła.

Z chwastami jest jak z grzybami, jeśli nie jesteście pewni, nie zbierajcie. Pewność i potwierdzenie zbiorów to klucz do bezpiecznej zabawy w kuchni na dzikich ziołach. Często rutyna i radość z tego że udało nam się znaleźć coś wspaniałego, doprowadza do tragedii, pamiętajcie o tym. Ważne jest również to, że nie wszystkie zioła które są używane w ziołolecznictwie, są równie dobre do użycia w kuchni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: